Çikolata kabuğunun içinde çikolata ve ahududu kremalı köpük ile nefis bir lezzet. Üzerindeki ahududunun verdiği mayhoş tada bayılacaksınız.

Çikolatalı kase tariflerinde genelde kalıpları çikolata ile iki defa kaplamanız önerilir. Ancak kalıbı en başından kalın bir tabaka ile kaplayarak ikinci bir tabakaya ihtiyaç duymayacaksınız. Böylece şekilleri gerçekten iyi oluyor.

Tarifin en iyi yanı, çikolatalı bardakları günler önceden hazırlayabilir, soğutabilir ve yalnızca gerektiğinde doldurabilirsiniz. Ayrıca içini doldurma seçenekleriniz sonsuz, basit bir dondurma, meyve, krema…

Çikolatalı tatlıları seviyorsanız, bunu gerçekten denemelisiniz.

Ahududulu Çikolata Kaseleri Malzemeleri

Ahududulu Çikolata Kaseleri Malzemeleri

200 gram Bitter Çikolata
1 kase Ahududu (taze veya dondurulmuş)
1 yemek kaşığı Pudra Şekeri
Ahududu Püresi İçin
150 gram Ahududu
1/4 su bardağı Toz Şeker
Çikolatalı Mus için
100 gram Bitter Çikolata
150 gram soğuk Sıvı Krema
Ahududulu Çikolata Kaseleri Tarifi

Ahududulu Çikolata Kaseleri Tarifi

Tarif Bilgisi
6 kişilik

Çikolata kaseleri için bitter çikolatayı benmari usulü eritip silikon kalıpların yarısı çikolata olacak şekilde doldurun. Kalıpların kenar kısımları çikolatayla kaplanana kadar elinizle kalıpları çevirin. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra kalıpları pişirme kağıdına ters çevirip fazla çikolatanın akmasını sağlayın. Eğer isterseniz kalıpları fırça yardımı ile de iki aşama ile çikolatayla kaplayabilirsiniz.

Gerekirse üst kenarlarındaki fazlalıkları kazıyın ve kalıpları en az 30 dakika çikolata sertleşene kadar soğutun. Çikolata kaselerini birkaç gün önceden hazırlayabilir, kullanacağınız zamana kadar soğuk bir yerde bekletebilirsiniz.

Ahududu ve şekeri küçük bir tencereye koyup kaynatın 5-10 dakika kaynatıp ocaktan alın. Pürüzsüz olması için elekten geçirin. Kullanacağınız zamana kadar ılınmasını için bekletin.

Ahududulu çikolatalı musu hazırlamak için çikolatayı ısıya dayanıklı bir kaba koyun ve kaynayan suyun üzerinde eriyene kadar (benmari usulü) karıştırın.

Sıvı kremayı çırpın. Çikolatayı yavaş yavaş kremaya ekleyerek iyice çırpmaya devam edin.

İçine ahududu püresini ekleyip çırpmaya devam edin.

Çikolata kaselerini kalıptan çıkarın ve kaselerin yarısını geçecek şekilde içine mus ekleyip üzerini düzeltin. Servis yapacağınız zamana kadar yaklaşık 2 saat buzdolabında bekletin.

Servis yapmadan önce kaselerin üzerine ahududuları dizip pudra şekeri serpin.

Not
Kalıpların büyüklüğüne göre ölçüler değişebilir.

Bahar Çelik Imza

CEVAP VER

Lütfen isminizi giriniz
Lütfen yorumunuzu giriniz!